Niepokojące doniesienia WHO. „Europę czeka 175 tys. zgonów rocznie”
W tym roku Europa mierzy się z ekstremalną falą upałów. Ciepło jest właściwie od wiosny, ale sezon letni przyniósł niezwykłe zjawiska atmosferyczne: gradobicia, trąby powietrzne, powodzie.
We Włoszech i w innych krajach położonych w rejonie basenu Morza Śródziemnego termometry wskazują ponad 40 stopni Celsjusza. Władze apelują, by nie wychodzić z domów bez potrzeby, szpitale udzielają pomocy tym, których organizmy nie radzą sobie z tak wysokimi temperaturami. Chorwacja i Grecja zmagają się z pożarami, w Serbii na skutek upałów wyschło ogromne jezioro.
175 tys. zgonów rocznie z powodu upałów
A wszystko wskazuje na to, że to będzie nowa rzeczywistość. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia nie są optymistyczne: temperatury na Starym Kontynencie rosną najszybciej na świecie.
Światowa Organizacja Zdrowia WHO alarmuje, że fala upałów może przynieść zatrważającą liczbę zgonów na Starym Kontynencie. „Ekstremalne upały zabijają w Europie ponad 175 tys. osób rocznie” – poinformował europejski oddział Światowej Organizacji Zdrowia.
„Ekstremalne temperatury zaostrzają choroby przewlekłe, w tym choroby sercowo-naczyniowe, oddechowe i mózgowo-naczyniowe, zdrowie psychiczne i schorzenia związane z cukrzycą” – wyjaśnił dyrektor regionalny WHO w Europie Hans Kluge. Dane wskazują również, że w ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba zgonów spowodowanych upałami wzrosła aż o 30 procent.
Jak radzić sobie z upałami?
Aby przetrwać upalne dni, trzeba wyposażyć się w odpowiednie ilości wody, unikać słońca i pozostawać w zaciemnionych pomieszczeniach. Według zaleceń nie powinniśmy wychodzić na zewnątrz pomiędzy godziną 10 a 16, ale gdy jest bardzo ciepło, warto zostać w domu do późnych godzin wieczornych. Trzeba też zadbać o najmłodszych i najstarszych, którzy szybko się odwadniają i dla których wysokie temperatury mogą stanowić zagrożenie.